Aizdevums jauniešiem?

Kredīti pašlaik tiek izmantoti praktiski visur, sākot ar ilgtermiņa aizdevumiem, kā hipotekārie kredīti un patēriņa kredīti lielu pirkumu veikšanai līdz tādiem pakalpojumiem, kā interneta aizdevumi, kad ļauj veikts īstermiņa pirkumus, ja tiem nepietiek nauda. Un lai gan šie visi kredīti ir pieejami teju visiem, tomēr ir viena cilvēku grupa, kas uzskata, ka viņiem arī tos vajadzētu piešķirt un tie ir jaunieši, jeb tiem, kuriem vēl nav 21. gads, jeb pilnā pilngadība, kas ļautu kļūt par pilntiesīgu pieaugušo. Bet šis jautājums vai šiem jauniešiem ir jādod iespēja aizņemties ir ļoti sarežģīts un tas ir jāapskata no dažādiem resursiem, ja ir vēlme to tiešām atrisināt.

Kad cilvēks pieaug?

Pirmais jautājums uz kuru mums jāatrod atbilde ir tas, kad tad īsti cilvēks pieaug, jeb kad tad cilvēks var pats sākt pilnīgi pats izdomāt visu, ko ir nepieciešams darīt bez valsts vai vecāku pieskatīšanas? Pamatā tiek uzskatīts, ka cilvēks pieaug ap 18 – 21 gada vecumam, kad viņa smadzenes ir pilnībā attīstījušās un uzņemt pietiekoši daudz informāciju, lai varētu izdarīt pareizos secinājumus. Nu tad lūk, kad ir sasniegts šāds posms, tad arī ir atļaut slietos cilvēkam dažādas lietas, kas atļautas tikai pieaugušajiem, kurās ir daudz risku un iespēju kļūt atkarīgam. Piemēram alkohols, cigaretes, medikamentu pirkšana, kredīti un tamlīdzīgas lietas. Pirms pilngadības cilvēkam visas šīs lietas ir aizliegtas un pēc tam pēkšņi tiek atļautas. Izklausās jau ne pārāk izdevīgi, bet tomēr vismaz valdība cenšas savus iedzīvotājus pasargāt no šīm industrijām, bet tas vai viņiem tas izdodas jau ir cits jautājums.

Kāpēc kredīti jāierobežo?

Un nu tad mēs arī nonākam pie jautājuma, kāpēc tad kredīti ir jāierobežo, un tā, vai šis pakalpojums ir labs vai slikts. Pamatā jau ir tā, ka kredīts var tikt izmatots gan labā gan sliktā veidā, un tāpēc pieaudzis cilvēks parasti izdara pareizo izvēli un lieto kredītus tikai tad, ja tas ir tiešām nepieciešams. Bet, kā jau mēs zinām, tad arī pieauguši cilvēki bieži vien uzvedas, kā bērni un nav spējīgi racionāli domāt. Tieši tāpēc arī dažreiz es aizdomājos par to, vai kredīti viņiem būtu jāpiedāvā vai nebūtu, bet aizliedzot šādu pakalpojumu tā jau vairs neskaitīsies brīvā tirgus ekonomika un viens cilvēks aizliegs kādam citam, ko viņš drīkst un ko nedrīkst darīt un, manuprāt, tas nav cilvēcīgi. Daudz labāk vajadzētu izglītot cilvēkus par to, kad kredītu vajadzētu un kad nevajadzētu ņemt un par riskiem, kas var rasties, neapdomīgi aizņemoties.

Un beigu beigās mēs nonākam pie tā, ka jaunieši ir tādi paši, kā pieaugušie, jo teorētiski katra cilvēka smadzenes attīstās savā ātrumā un nevar nolikt vienu laika periodu, kur tad cilvēks ir pieaudzis un kur viņš nav, bet tas jautājums vai jauniešiem kredītus vajadzētu izsniegt vai nevajadzētu paliek aktīvs, jo nav skaidrs, vai cilvēki ir jāpasargā paši no sevis vai tomēr jāļauj viņiem pašiem saprast savas kļūdas?