AWARD jeb jauniešu pašizaugsmes programma

Starptautiskā Edinburgas hercoga jauniešu pašizaugsmes programma AWARD ir programma, kas pieejama visā pasaulē, kur to Starptautiskā Award fonda pārraudzībā administrē Award nacionālie operatori vai Neatkarīgie Award centri, kas veido Starptautisko Award asociāciju. Programma darbojas sekojošos, īpaši iedalītos reģionos: Amerikas reģions, Āfrikas reģions, Āzijas un Klusā okeāna valstu reģions, kā arī Eiropas, Vidusjūras un Arābu valstu reģions.

Programma ir paredzēta 14 līdz 24 gadus veciem jauniešiem un tā sniedz iespēju ikvienam jaunietim līdzsvarotā veidā attīstīt savu ķermeni, garu un prātu. Programmas pamatā ir individuālā programma, ko veido fiziskās sagatavotības uzlabošana, jaunu prasmju apgūšana, brīvprātīgais darbs, kā arī piedzīvojumu gars. Jauniešu uzdevums ir, patstāvīgi darbojoties, sasniegt visu šo jomu mērķus, kurus tie individuāli ir izvirzījuši. Tomēr jauniešu darbs ir daļēji patstāvīgs, jo to pašizaugsmes ceļā tiek palīdz īpaši apmācīti un sertificēti AWARD vadītāji, jomu treneri, kā arī piedzīvojumu ceļojumu uzraugi un novērtētāji. Par programmas izpildi, atkarībā no jomu skaita, jauniešiem īpašā apbalvošanas ceremonijā tiek piešķirti bronzas, sudraba vai zelta apbalvojumi. Katrai jomai, atkarībā no apbalvojuma līmeņa, ir noteikts minimālais laiks, kas tai ir jāveltī, un tas var būt no pāris dienām līdz vienam gadam. Programma sniedz iespēju jauniešiem saprast un izzināt sevi, pilnveidot un atklāt savus talantus, pārvarēt savus trūkumus un bailes, apzināties savas spēcīgās puses, kā arī iemācīties sadarboties ar citiem un palīdzēt līdzcilvēkiem.

Programmas radusies 1956. gadā, Lielbritānijā, pateicoties trijiem vīriem – Edinburgas hercoga princim Filipam, vācu pedagogam Kurtam Hānam, lordam Hantam – kuri apzinājās, ka jauno cilvēku audzināšanā nepieciešams ieviest jaunas metodes. Programma gāja garu un raibu attīstības ceļu, līdz nonāca līdz mūsdienu programmas modelim un standartiem. Ja sākotnēji tā bija lokālas nozīmes programma, tad tagad tā darbojas vairāk kā 140 pasaules valstīs un ik gadu programmu beidz vairāk nekā 83 tūkstoši jauniešu. Jāpiemin, ka programma starptautiskā mērogā darbojas pēc vienotiem principiem, bet programmas nosaukums var tikt pielāgots katras valsts vēlmēm, piemēram, The President’s Award (Dienvidāfrikas republika), Gaisce the President’s Award (Īrija), Avartti (Somija). Latvijā programma ieceļoja ne tik senajā 2005. gadā.